Pakaļai neveicas — aizmugure uzvar


Photo by Outback
Guandžou gaismas pils — 10 stāvu, platība ap 100 tūkst. kvadrātmetru
(Rīgā 12 stāvu, platība ap 45 tūkst. kvadrātmetru)
Pakaļa ir daļa, gals (priekšmetam), kas atrodas priekšējai daļai, priekšējam galam pretējā pusē, bet aizmugure — vieta, kas atrodas aiz priekšmeta, taču vārdnīcas lietvārdu pakaļa konsekventi atzīst par sarunvalodas vārdu, kura pirmā nozīme ir ‘cilvēka iegurņa joslas mugurējā daļa’. Taču īpašības vārda pakaļējs pirmā nozīme ir ‘tāds, kas atrodas tajā (priekšmeta, telpas) daļā, galā, kas ir pretējs priekšējai daļai, priekšgalam’.
     AkadTerm ir apkopoti vairāku nozaru vārdkoptermini ar īpašības vārdu pakaļējs. Tur ir mēles pakaļējā daļa, pakaļējā apdare, pakaļējā ass, pakaļējā darbtelpa, pakaļējā izgāšana, pakaļējā jūgvārpsta, pakaļējā nokare, pakaļējā nosedze, pakaļējā pārkare, pakaļējā sija, pakaļējā skaldne, pakaļējā stiepšana, pakaļējā tilta vārpsta, pakaļējā trose, pakaļējā balsta serde, pakaļējais borts, pakaļējais sēdeklis, pakaļējais amortizators, pakaļējais ekrāns, pakaļējais klucis, pakaļējais logs, pakaļējais loks, pakaļējais lukturītis, pakaļējais mēlenis, pakaļējais nīšstāvs, pakaļējais paklājs, pakaļējais patskanis, pakaļējais rezonators, pakaļējais ritenis, pakaļējais sānleņķis, pakaļējais spārns, pakaļējais spoilers, pakaļējais statnis, pakaļējais stiepums un pat daudzskaitlis — automobiļa pakaļējie spārni.
     Taču grūtības šo lielisko terminu izmantošanā sagādā tas, ka vārdkopterminu darināšanā bieži ir jāspēj izmantot gan lietvārda ģenitīvu, gan īpašības vārdu, jo tas var radīt nozīmes atšķirības (pola lokam nav daudz kopīga ar polāro loku), vai pat kaut ko, ko ir iespējams paskaidrot ar lietvārdu, vispār nav iespējams paskaidrot ar īpašības vārdu (sānu logs).
     Bet ar ģenitīvu pakaļas (piemēram, sarunvalodā tik izplatītā pakaļas piedziņa) latviešu terminoloģijas krātuvē nekas nav uzkrājies. Lai cik tas nešķistu dīvaini, ar ģenitīvu priekšas atradās tikai divi termini, tie paši vingrošanas. Toties ir 46 termini ar ģenitīvu aizmugures, kā arī vairāki salikteņi ar aizmugur-, piemēram, aizmugurfasādes rasējums, aizmugurmotora automobilis, aizmugurmotoriskais komponējums, aizmugursiena, aizmugurskatuve.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru